Instytut Informatyki na Targach Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego REHexpo 2018.

W dniach 20-21 kwietnia 2018 roku w Centrum Targowo-Konferencyjnym Exposilesia w Sosnowcu odbyła się premierowa edycja Targów Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego REHexpo 2018. JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach objął wydarzenie swoim honorowym patronatem.  Na stoisku Uniwersytetu Śląskiego przygotowanym przez Biuro Współpracy z Gospodarką prezentowano rozwiązania opracowane na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach. Targi były również okazją do spotkania z Dyrektorem Instytutu Informatyki - Prof. dr hab. inż. Zygmuntem Wróblem oraz pracownikami Instytutu - dr Pawłem Janikiem, dr Małgorzatą Janik, mgr inż. Michałem Pielką, dr Grzegorzem Machnikiem oraz mgr Iwoną Polak.

Od lewej: mgr inż. Michał Pielka, Prof. dr hab. inż. Zygmunt Wróbel, dr Małgorzata Janik, dr Paweł Janik, dr Grzegorz Machnik (drugi dzień wystawy)

Od lewej: dr Grzegorz Machnik, dr Małgorzata Janik, dr Paweł Janik, mgr Iwona Polak, mgr inż. Michał Pielka (pierwszy dzień wystawy)

Na stoisku uniwersyteckim prezentowano trzy rozwiązania:

  • Prototyp gry rehabilitacyjnej z wykorzystaniem środowiska wirtualnego lub rozszerzonego. Rozwiązanie bazuje na inercyjnym systemie do akwizycji ruchu, który pozwala na interakcję z wyświetlanym obrazem. Ubieralny system sterownika pozwala na monitorowanie i realizowanie procesu rehabilitacji w dowolnym miejscu, w przeciwieństwie do stacjonarnych systemów bazujących na kamerach.
  • Kamizelkę oscylacyjną do drenażu dróg oddechowych. Jest to rozwiązanie ubieralne, które pozwala na udrażnianie dróg oddechowych. Umieszczone w części tekstylnej cztery generatory wibracji pozwalają na wytworzenie programowalnej fali mechanicznej.  Cykliczne wibracje pozwalają na odkrztuszenie i rehabilitację dróg oddechowych podczas wykonywania codziennych czynności. Kamizelka posiada zaawansowany sterownik oraz oprogramowanie.
  • System monitorowania oddechu oraz pozycji ciała z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Czujnik inercyjny umieszczony na przedniej ścianie brzucha pozwala na wykrywanie poszczególnych cykli oddechowych oraz pulsu. Może być wykorzystywany do monitorowania snu, ale również do monitorowania rehabilitacji oddechowej. Parametry z ubieralnego sensora transmitowane są do aplikacji mobilnej. Wyróżnikiem opracowanego systemu jest możliwość monitorowania wielu osób na nieograniczonej ilości urządzeń mobilnych.

Celem targów była wymiana wiedzy i doświadczenia przedstawicieli środowisk medycznych i naukowych

Poniżej dostępna jest fotorelacja z wydarzenia:

http://vr.us.edu.pl/targi-rehabilitacji-i-sprzetu-rehabilitacyjnego/

 

Udostępnij